Home e-Commerce e-Commerce Co sprzedawać przez internet?

Co sprzedawać przez internet?

Email Drukuj

Jak pokazują badania, użytkownicy coraz chętniej kupują przez internet. Być może ma to również związek z poprawą jakości obsługi klienta w sklepach internetowych. Serwis Sklepy24.pl wykonał dla "Rzeczpospolitej" prognozę, która pokazuje, jakie kategorie sklepów będą reprezentowane najliczniej.

Porad, które mają zagwarantować sprzedażowy e-sukces w internecie nie brakuje. Symptomatyczne jest to, że początkujący internetowi przedsiębiorcy tak bardzo chcą osiągnąć duży przychód ze sprzedaży, że zapominają, co tak naprawdę się opłaca. Wiemy jedno: nie warto inwestować w ciemno ? konieczne jest rozpoznanie rynku. Mogą w tym pomóc analizy, które co jakiś czas przeprowadzają ośrodki badawcze.

Jakiego typu asortyment będą najczęściej kupowali konsumenci przez internet w 2014 r.? - prognoza wykonana przez Sklepy24.pl dla Rzeczpospolitej:

- dom i ogród (2993);

- prezenty i akcesoria (1530);

- odzież (1489);

- zdrowie i uroda (1333);

- artykuły dla dzieci (1155);

- komputer (1096);

- foto, rtv, agd (1078);

- sport i turystyka (974);

- motoryzacja (736).

Warto się zastanowić dlaczego akurat te, a nie inne kategorie produktów cieszą się największym zainteresowaniem wśród konsumentów. W ten sposób możemy zbliżyć się do poznania motywacji, które decydują o naszych zakupowych zwyczajach i preferencjach. Zajmując się e-sprzedażą po prostu trzeba być na bieżąco, bo dynamika w tej branży jest szczególnie odczuwalna i łatwo stracić orientację w pojawiających się trendach.

Coś dla domu i w prezencie

Cechą wspólną dwóch czołowych kategorii jest to, że przedmioty do nich należące nie wymagają przymierzania. Natomiast każde z nich posiada określone wymiary, które z pewnością znajdują się w opisie produktu. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie podjąć decyzję czy określona rzecz będzie odpowiadała naszym potrzebom. W przypadku prezentów kierujemy się prawdopodobnie poszukiwaniem ciekawych pomysłów. W sieci mamy większy wybór produktów. Na internetowych forach można znaleźć wiele wpisów świadczących o tym, że lubimy poszukiwać nowych ciekawych inspiracji. Dlatego różnego rodzaju pomysły na prezenty to może być strzał w dziesiątkę ? ale jest jeden warunek: powinny być oryginalne i dalekie od stereotypowych pomysłów.

Co kupują kobiety?

W tym kontekście może zaskakiwać, że trzecie miejsce zajęła odzież. Przecież tego typu asortyment wymaga mierzenia i dobrego dopasowania. Według ubiegłorocznych danych zaprezentowanych przez portal Ceneo.pl, Polki najczęściej kupują w sieci ubrania i buty. Większość kobiet przyznaje, że kupuje te produkty, bo jest taniej. Ten argument wskazało 84, 6% kobiet biorących udział w badaniu. Na wybór zakupów "na odległość" ma również wpływ opinia innych osób, dokładne opisy produktów i ich zdjęcia.

Sprzęt komputerowy ? męska domena

Dość zaskakujące wydaje się też dopiero szóste miejsce dla kategorii "komputer". Teoretycznie internetowe środowisko powinno najbardziej sprzyjać zakupom związanym ze sprzętem komputerowym. Tylko czy na pewno zależy to od braku zainteresowania użytkowników tego rodzaju zakupami przez internet? Sprawdźmy jak wyglądał udział sprzedaży komputerowego sprzętu w sieci. Według badań Gemiusa z 2013 roku, to mężczyźni kupują najwięcej elektronicznego sprzętu - 2,5 mln z nich przegląda oferty tego typu sklepów. To pokazuje potencjał, który konsumenci mogą stanowić dla rynku IT. Dlaczego jednak sprzęt komputerowy znajduje się dopiero na szóstym miejscu w rankingu? Wydaje się, że tendencja jest optymistyczna i nie należy się martwić o to, że popyt spadnie. Te dane mogą jednak wskazywać na to, że więcej konsumentów zaczyna traktować rynek internetowych zakupów za naturalny, a czasem nawet bardziej konkurencyjny od tradycyjnego, bezpośredniego modelu transakcji. W sieci zaczyna kupować coraz więcej osób, zatem i towary, którymi się interesujemy są codziennego użytku, niezwiązane - tak jak komputery - z internetem. Prawdopodobnie świadczy to o tym, że Polacy coraz bardziej oswajają się z internetem i rynkiem e-commerce, dlatego nie mają barier przed dokonywaniem transakcji "na odległość". Produkty potrzebne na co dzień cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród internautów.

Sport, turystyka i motoryzacja

Na dobre wyniki, jeśli chodzi o sprzedaż produktów w internecie mogą liczyć również branże: sport, turystyka i motoryzacja. Zajmują one co prawda ostatnie ? ósme i dziewiąte miejsce w rankingu sklepów internetowych, ale wygląda na to, że również będą obecne na rynku. Polacy są coraz bardziej aktywni, więc pewnie stąd bierze się większa sprzedaż notowana przez sklepy internetowe związane ze sportem i turystyką. Jest to też wynik mody, którą rozpowszechniają za pośrednictwem mediów organizatorzy akcji typu "Cała Polska Biega". Przy okazji wzrasta w internecie ilość informacji, które mają pomagać w doborze sprzętu, a także doradzać, jaka dyscyplina sportu będzie dla nas odpowiednia. Wydaje się, że podobnie jest z turystyką. Wynikiem powstawania sklepów z nią związanych jest moda, a także coraz bardziej atrakcyjne oferty zagranicznych wyjazdów.

Jeśli chodzi o motoryzację, kupujący szukają informacji dotyczących samochodowych akcesoriów właśnie w internecie - pokazuje to raport "Internet pomaga kupować" wykonany przez Agorę S.A. jeszcze w 2008 roku. Być może dzięki pozytywnym opiniom wystawianym przez klientów sklepów internetowych, część konsumentów zdecydowała się zaufać określonemu e-sprzedawcy opon. Okazuje się więc, że to właśnie w sieci coraz częściej szukamy opinii na temat produktów, które zamierzamy kupić.

Urszula Witkowska

AptusShop.pl